Jak ocenić, przygotować oraz naprawić balkon lub taras

Do napraw balkonów są przeznaczone specjalne systemy. Składają się z preparatów służących do naprawy uszkodzeń oraz nadających się do konserwacji balkonów. Zazwyczaj w skład systemu wchodzą następujące elementy:

  • środek do antykorozyjnego zabezpieczania stali (może też pełnić funkcję warstwy szczepnej);
  • warstwa sczepna (zwana również kontaktową);
  • cementowa zaprawa naprawcza modyfikowana (jeśli środek antykorozyjny nie pełni tej funkcji), czyli wzbogacona o dodatki pozwalające na użycie jej jako warstwy szczepnej.

W skład systemów wchodzą również dodatki używane w zależności od potrzeb, takie jak:

  • preparat glono- i grzybobójczy;
  • preparat do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej;
  • taśma uszczelniająca;
  • farba do betonu;
  • elastyczny klej do płytek;
  • spoina do płytek.

 

Przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem prac remontowych

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych balkonu należy odpowiednio przygotować podłoże.

Obejmuje usuwanie uszkodzonych powłok, a także usuwanie brudu, kurzu, oleju, powłok malarskich z powierzchni betonu. Prace, które należy wykonać, obejmują: stukanie w powierzchnię w celu wykrycia ewentualnego złuszczania się, zarysowanie powierzchni w celu określenia nośności i wytrzymałości podłoża oraz, jeśli to konieczne, test absorpcji.

Konieczne jest również wyeliminowanie ewentualnego skażenia mikrobiologicznego – można to zrobić za pomocą preparatów stosowanych do zwalczania mchów, porostów i glonów. Kolejnym zadaniem jest usunięcie pozostałości farby i innych materiałów powłokowych. Następnie za pomocą młotka wybijamy uszkodzony beton i mechanicznie pogłębiamy rysy i pęknięcia do szerokości 0,5 cm.

Jeśli zbrojenie zostanie odkryte, trzeba usunąć warstwę betonu na głębokość 10 mm poniżej prętów, które powinno się oczyścić mechanicznie i odrdzewić, na przykład za pomocą wiertarki z końcówką ścierną (szczotką drucianą) czy piaskowania. Należy również zabezpieczyć antykorozyjnie odsłonięte zbrojenie na balkonie.

 

Budowa nowej nawierzchni

Niezbędne jest również nałożenie warstwy izolacyjnej w celu ochrony naprawianego podłoża przed wilgocią oraz wykonanie nowej obróbki powierzchni po jej zestarzeniu się. Może to być wykończenie płytek lub malowanie.

Główną przyczyną uszkodzeń konstrukcji betonu jest tzw. korozja betonu spowodowana działaniem CO2 zawartego w powietrzu. Pod jego wpływem beton ulega zwęgleniu, a jego odczyn zmienia się z kwaśnego na obojętny. W rezultacie, jeśli zbrojenie nie jest odpowiednio zabezpieczone, odklei się i poluzuje. Jednocześnie rozwija się korozja prętów stalowych, w wyniku której beton pęka od wewnątrz.

Dlatego też, jeśli rysy na betonowej płycie balkonowej nie zostaną trwale zamknięte podczas procesu naprawy, zostaną one dodatkowo uszkodzone przez wnikanie wody.