Dach płaski

Tak naprawdę dachy płaskie wcale nie są takie płaskie. Spadek dachu ma być nie mniejszy niż 3°, zazwyczaj wynosi do 11°. Spadki mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz budynku. Im są mniejsze, tym lepsze izolacje przeciwwodne należy zastosować. Deszczówka spływa szybciej przy większym spadku, mniej groźny jest też wtedy zalegający śnieg i woda, która powstaje, gdy ten się rozpuszcza.

Dach płaski to jednocześnie dach i strop, stąd nazwa stropodach. Stropodachy pojawiają się często w projektach domów nowoczesnych, coraz chętniej wybieranych przez inwestorów. Mają kilka zalet: w przeciwieństwie do skośnych pozwalają na zagospodarowanie całej powierzchni górnej kondygnacji, a jeśli działka jest zbyt mała, na płaskim dachu można urządzić ogród. W zależności od konstrukcji stropodachy dzieli się na wentylowane i niewentylowane.

 

Kilka zalet oraz was dachu płaskiego:

Możliwość dostosowania do bryły budynku – gdy wybieramy dach płaski, nie ogranicza nas konieczność zachowania proporcji dachu, jak w przypadku pokrycia skośnego. Bryła geometryczna budynku może więc być kształtowana niemal dowolnie, jest to więc doskonałe rozwiązanie dla domów o wyszukanej bryle.

Cena – zmienia się nieznacznie wraz z urozmaiceniem kształtu budynku, a w przypadku dachu spadzistego im bardziej skomplikowana jest bryła, tym droższy dach. Nawet skomplikowana bryła budynku nie  zwiększy znacząco kosztów wykonania dachu płaskiego.

Większa powierzchnia użytkowa – ze względu na brak skosów, które ograniczają powierzchnię użytkową pięter lub poddaszy w przypadku dachu skośnego, dachy płaskie pozwalają na zagospodarowanie całej powierzchni piętra, która równa jest powierzchni parteru.

Możliwość adaptacji – dach płaski możemy zagospodarować w rożny sposób. W przypadku wyższych budynków możemy stworzyć coś w rodzaju tarasu widokowego. W przypadku typowych domów jednorodzinnych warto zbudować klasyczny taras lub tzw. dach zielony, na którym wykonać możemy miniaturę ogrodu. Taka aranżacja będzie docieplała wnętrze budynku oraz ochroni dach przed działaniem promieni słonecznych i skutkami różnic temperatur. Na ograniczenie strat ciepła wpływa także niewielka powierzchnia zewnętrzna tego typu dachu.

Odporność na wiatr – płaski dach jest odporny nawet na bardzo silne podmuchy, które mogłyby uszkodzić dach spadzisty. Oprze się nawet porywistym wichurom.

Odśnieżanie – w czasie zimy płaską połać dachu należy regularnie odśnieżać.  Nie jest to problemem w przypadku dachu skośnego, gdzie nadmiar śniegu osuwa się po prostu za sprawą grawitacji.

Konieczność wentylacji – stropodach niewentylowany jest przyczyną, dla której pod powierzchnią dachu zbiera się para wodna wpływająca na jego zawilgocenie i niszczenie. Niezbędne jest więc zastosowanie właściwych materiałów oraz wykonanie kominków wentylacyjnych, które zapewnią właściwą cyrkulację powietrza.